Žlutice hostí Mezinárodní letní školu etnografického filmu

Datum

26. 7. 2013

Kategorie

Médiální výstupy

Žlutice hostí Mezinárodní letní školu etnografického filmu

Datum: 26. Červenec 2013
Zdroj: novinky.cz

Ve Žluticích probíhá Mezinárodní letní škola etnografického filmu, která spojuje kreativitu se vzděláváním.

Mezinárodní letní školy etnografického filmu se účastní 15 začínajících společenských vědců. Většina z nich pochází ze středoevropských zemí, ale i z Mexika, Velké Británie a Turecka. První ročník akce, která nemá v českém prostředí obdoby, organizuje ve Žluticích od 15. do 27. července Katedra antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Hlavními lektory jsou maďarská dokumentaristka Klára Trenscényi a vizuální antropolog ze Středoevropské univerzity v Budapešti Vlad Naumescu.

Účastníci letní školy v rámci prakticky zaměřených lekcí absolvují proces výroby dokumentárního filmu od tvorby námětu a scénáře, přes režii, práci s kamerou až po střih a střihovou dramaturgii. V tříčlenných týmech vytváří pět krátkých dokumentárních filmů zaměřených na témata spjatá se západočeským regionem.

Schopnost kreativně pracovat s audiovizuálními technologiemi při interpretaci regionálních témat a socio-kulturních podmínek budou následně účastníci předávat studentům v rámci vysokoškolské výuky a využívat při vlastních výzkumech.

“Jeden ze štábů točí film o židovské hvězdě, která se objevila pod odpadlou omítkou jednoho ze žlutických domů. Další skupina se zaměřila na to, kam v Karlových Varech mizí sochy, které odkazují k minulým režimům. Všechny filmařské týmy natáčejí výpovědi pamětníků a ve svých filmech ukazují, jakými historickými a kulturními proměnami procházejí obce v česko-německém pohraničí,” uvedl Tomáš Hirt z Katedry antropologie FF ZČU, která filmovou školu organizuje.

“Zároveň bude prostřednictvím účastníků letní školy navázána či prohloubena kooperace mezi univerzitními pracovišti středoevropského regionu, které se zaměřují na oblast vizuální etnografie,” doplnil Hirt.

Projekce výsledků čtrnáctidenní práce proběhne v sobotu 27. července od 15.00 hodin v Club kinokavárně ve Městě Touškov za přítomnosti zástupců středoevropských filmových festivalů zaměřených na oblast etnografického a antropologického filmu.

Další články

Skip to content