Zlá pověst? Petrohrad

Datum

28. 5. 2009

Kategorie

Médiální výstupy

Zlá pověst? Petrohrad

Datum: 28. Květen 2009

Zdroj: MF Dnes
Autor: JAROSLAV NEDVĚD

Za nejbezpečnější čtvrť pokládají obyvatelé Plzně Doubravku.

Plzeň – Část plzeňské čtvrti Slovany – Petrohrad – a sídliště Vinice na Severním předměstí vnímají obyvatelé Plzně jako jedny z nejnebezpečnějších oblastí města. Naopak, jako nejbezpečnější čtvrť vidí Doubravku. Největší strach mají Plzeňané z cizinců a Romů. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který objednala radnice u Centra aplikované antropologie a terénního výzkumu při Západočeské univerzitě (ZČU).

Průzkumu se zúčastnilo zhruba 1200 lidí. Výsledky by měly přinést například vyšší počet strážců zákona v oblastech, kde se lidé cítí ohroženi. “Budu tlačit na to, aby strážníci vystoupili z aut,” prohlásil radní pro bezpečnost Karel Paleček (ODS).
Většina obyvatel Plzně se podle průzkumu domnívá, že se kriminalita ve městě zvyšuje. “Myslí si to téměř 52 procent respondentů, ač podle statistik je kriminalita stejná nebo se spíš snižuje,” uvedl Paleček.

Výzkum v Plzni je unikátní tím, že bere v úvahu i situaci v jednotlivých částech města. Na Vinicích tak z hodnocení vyšly nejhůře ulice Strážnická, Brněnská nebo Hodonínská. Na Petrohradě pak Mikulášské náměstí a ulice Rubešova, Barrandova nebo Koterovská.
Při zkoumání strachu lidí z trestných činů se ukázalo, že největší obavy mají z vandalismu, zatímco loupež nebo napadení skončily na pátém a šestém místě. “Výsledek dokládá, že lidé negativně reagují na jakékoliv známky toho, že dochází k veřejnému nepořádku. Reagují na projevy, které v podstatě nejsou příliš důležité,” uvedl Ladislav Toušek ze Západočeské univerzity.

Na žebříčku nejnebezpečnějších oblastí první místo – ještě před Petrohradem a Vinicemi – obsadily parky. “Protože tam není veřejné osvětlení a je tam menší koncentrace lidí,” vysvětlil Ladislav Toušek. Vnímání lidí se v mnoha případech rozchází s policejními statistikami. Například Vinice jsou na tom z hlediska kriminality lépe než Košutka. Petrohrad je naopak oblastí, kde se vnímání lidí se zkušenostmi policistů shoduje. Radnice nyní začne jednat o krocích, kterými situaci v kritických místech zlepší. Paleček například chce zbavit sadový okruh v centru města přezdívky Špekpark -kvůli častému výskytu narkomanů. Lze toho ale dosáhnout i jinak než vyšším počtem strážníků? “Přidáním hlídek se to určitě zlepší, ale nemyslím si, že to bude stačit,” sdělil.

Radní uvedl, že brzy odstartuje akce Centrum, zaměřená především na hluk a prohřešky proti veřejnému pořádku, které souvisí s provozem nočních podniků.

Další články

Skip to content