V bakalářce popsal násilné chování svých kolegů strážníků z Plzně. Přišlo mu od nich trestní oznámení

Datum

15. 4. 2023

Kategorie

Médiální výstupy

Autor: Veronika Capáková
Zdroj: iHNed.cz
Datum: 15.04.2023
Číslo: 105

Jak plzeňští strážníci šikanují lidi bez domova, popsal ve své bakalářské práci student antropologie a současně strážník Jan Bauer. Nyní čelí trestnímu oznámení ze strany Městské policie v Plzni, kde sám pracuje. Členové katedry antropologie na Západočeské univerzitě ale za autorem práce stojí, na jeho podporu sepsali otevřený dopis. Násilí na lidech bez domova páchané strážníky je podle odborníků běžnou praxí.

Autor bakalářky, kterou obhájil v roce 2022, je u policie sám zaměstnaný přes šest let. “Za dobu svého působení u Městské policie v Plzni jsem se stal mnohokrát svědkem přinejmenším nevhodného chování mých kolegů vůči lidem bez domova,” napsal v úvodu práce, kde následně také přiznal, že i on se ne vždy choval k bezdomovcům adekvátně.

V praktické části popisují respondenti agresivní chování svých kolegů strážníků. “Vím, že někdo má rád, když může ty bezdomovce mučit – polévat vodou v mrazech a podobný prasárny,” uvádí strážnice Dana, jejíž jméno bylo v bakalářské práci pozměněno. “Občas probouzejí bezdomovce v zimě tím, že jim šlápnou na nohu, a protože mají ty nohy promrzlé, dost je to bolí,” dodává.

Velitel městské policie Petr Nováček závěry Bauerovy práce odmítá. “Jsme přesvědčení, že se obsah z 99 procent nezakládá na pravdě,” řekl deníku MF Dnes, který o ní informoval. Nevěří prý tomu, že by se něco takového soustavně a účelově dělo.

Plzeňská městská policie na Bauera podala trestní oznámení. Ovšem ne proto, že by tvrzení v jeho práci byla lživá, ale že nevhodné chování strážníků nenahlásil. Sám tím mohl spáchat trestný čin. “A to tím, že konkrétní zaměstnanec Městské policie Plzeň nesplnil svoji oznamovací povinnost, kterou mu ukládá zákon o obecní policii,” uvedla pro HN mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.

Bauer u městské policie nadále pracuje. Byl však sesazen z pozice závodčího směny, na kterou vyhrál výběrové řízení, na okrskového strážníka. Přišel tak o příplatek, který činí zhruba 2400 korun měsíčně. Také nedostal mimořádné odměny, jež doposud vždy obdržel. “Mám za to, že takový postup je protiprávní,” řekla HN jeho advokátka Kristýna Dolejšová Kabelová. Způsob řešení celé záležitosti ze strany městské policie považuje za alarmující.

Magistrát města je zatím k celé věci zdrženlivý a situaci bude komentovat až po uzavření řízení. “Pokud by se potvrdilo jakékoliv pochybení, budou z toho vyvozeny patřičné důsledky,” uvedla nicméně mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Trestní oznámení podané na Bauera je podle zástupce vedoucího katedry antropologie a spoluautora otevřeného dopisu Tomáše Hirta zastíracím manévrem. “Smyslem toho je dostat pana Bauera pod tlak, ale ten subjekt, který by měl být pod tlakem, je městská policie. I kdyby to bylo napsané vyhořelou sirkou na papíru od svačiny, tak ty informace, jež práce obsahuje, svědčí o hrůzném jednání strážníků ve vztahu k lidem bez domova. A to je jádro věci,” vysvětluje Hirt.

Proti chování plzeňských strážníků se vymezuje také iniciativa Násilí a pořádek, která zveřejnila závažné příběhy o lidech bez domova a sepsala petici za prošetření páchaného násilí. “Pamatuji si, jak rozkopali bydlení kamarádovi. On spal pod mostem, přišla městská policie a začala mu to rozkopávat. Nejhorší na tom bylo, že se to dělo v noci a ten kamarád tam spal. Když se celý zkrvavený vydrápal ven, tak je prosil o pomoc. Jen se mu vysmáli a odešli pryč,” popisuje jeden z příběhů iniciativa.

Téma bezdomovectví a násilí dlouhodobě sleduje i Klára Kalibová, která se specializuje na ochranu lidských práv. “Neděje se to jen v Plzni, řešili jsme to i v Praze, napadení dvou lidí bez přístřeší městským strážníkem, který pak byl odsouzen. Nyní se na nás obrátili i lidé z Pardubic, kteří tvrdí, že je to tam zcela běžná situace,” uvádí.

Další články

Skip to content