Strážník napsal bakalářskou práci o chování kolegů k bezdomovcům. Teď čelí trestnímu oznámení

Datum

14. 4. 2023

Kategorie

Médiální výstupy

Autor: Ivan Blažek
Zdroj: novinky.cz
Datum: 14.04.2023
Číslo: 104

Plzeňská městská policie podala trestní oznámení na svého strážníka Jana Bauera – ten loni ve své bakalářské práci přinesl svědectví o údajně drsných praktikách některých kolegů vůči bezdomovcům. Katedra antropologie filozofické fakulty Západočeské univerzity se za svého bývalého studenta postavila v otevřeném dopise. V pátek ráno pod ním bylo 547 podpisů.

Podle dopisu je výše uvedený postup Městské policie Plzeň bezprecedentním pokusem o zpochybnění svobody vědeckého bádání.

Mimo jiné se něm píše: “Je naprosto nepřijatelné, aby autor bakalářské práce čelil trestnímu oznámení pro zjištění, ke kterým dospěl v rámci svého výzkumu a která byla v textu práce ilustrována citacemi z rozhovorů s jeho komunikačními partnery.”

Měl to oznámit?

Petr Nováček, velitel Městské policie Plzeň, si za kritizovaným krokem stojí. “Není to trestní oznámení proti filozofické fakultě ani proti obsahu bakalářské práce,” řekl Právu Nováček. “Pokud se páni docenti domnívají, že dehonestujeme jejich vědecké práce, tak to není pravda,” podotkl. “My jsme podali trestní oznámení na strážníka Bauera z toho důvodu, že jeho zákonnou povinností bylo oznámit trestnou činnost, o které se dozvěděl v průběhu svého zaměstnání. Což se nestalo,” uvedl Nováček a dodal: “Jestliže se strážník dozví o trestném činu, je jednoznačně povinen konat, to vyplývá jak ze zákoníku práce, tak ze zákona o městské policii. On ve své práci uvádí, že se o těchto věcech dozvěděl a nekonal. Tudíž porušil svoje pracovní povinnosti. Nic víc, nic míň.”

Ladislav Toušek ze zmíněné katedry, jeden z autorů dopisu, to vidí jinak. “Z toho, co Jan Bauer popisuje, nevyplývá žádná oznamovací povinnost,” reagoval. “Odpovídají mu informanti, kteří říkají, že slyšeli, nebo kolega, že něco,” podotkl Toušek. “Během své bakalářské práce se řídil etickým kodexem antropologické asociace – výzkumník má povinnost chránit své informanty a své zdroje, stejně jako třeba novináři,” vysvětlil Toušek.

Polévání vodou?

Bauer ve své bakalářské práci “Etnografie vynucování sociální kontroly vůči lidem bez domova” přináší mimo jiné údajná svědectví o nakládání s bezdomovci. Tak třeba: “…vím, že někdo má rád, když může ty bezdomovce mučit, jako třeba polévat vodou v mrazech a podobný prasárny…” Nebo: “…myslím si, že probouzení lidí pepřovým sprejem se děje, protože už to pár kolegů vyprávělo…” “…občas probouzejí bezdomovce v zimě tím, že jim šlápnou na nohu, jelikož mají ty nohy promrzlý, a to je potom také dost bolí…”

“Nevím, zda k těm činnostem docházelo nebo ne, od toho je tady policie potažmo státní zastupitelství a soud, aby nám daly zpětnou vazbu,” sdělil velitel Nováček. “Můj osobní názor je, že se to nedělo. Pokud ano a v takovém rozsahu, tak by to dávno vyplavalo na povrch,” dodal. Jan Bauer podle Nováčka dál slouží jako strážník. “Je na stejné pozici, my jsme ho nepropustili, nesnížili mu plat, ctíme presumpci nevinny,” uzavřel Nováček.

Další články

Skip to content