Sociální, nebo etnická agentura? To se neví

Datum

28. 1. 2008

Kategorie

Médiální výstupy

Sociální, nebo etnická agentura? To se neví.

Datum: 28. Leden 2008

Zdroj: Lidové noviny
Autor: Hana Čápová

Nový odbor úřadu vlády pro sociální začleňování v romských lokalitách připomíná dort pejska a kočičky, říká vedoucí Centra aplikované antropologie a terénního výzkumu ZČU Tomáš Hirt.

LN Co si myslíte o právě vzniklé agentuře, která má bojovat s českými ghetty?

Vládou schválený materiál zjevně připravovala celá řada lidí s různým chápáním toho, co je smyslem navrhovaných aktivit. A na výsledku je to vidět. Jde o podporu romské menšiny? A nebo o občanskou integraci sociálně znevýhodněných jednotlivců a rodin? V jednom odstavci tak, ve druhém naopak. Celý materiál tak trochu připomíná dort pejska a kočičky.

LN Proč považujete za důležité rozlišovat etnickou a občanskou integraci?

Jsou to různé přístupy. Národnostní politika je zaměřená na skupinu, sociální politika na jednotlivce. Etnická agentura, která řeší sociální problémy, to je nesmysl. Poskytovatelé sociálních služeb ze zákona nemohou rozlišovat klienty podle etnického klíče. A národnostní spolky zase často neumí poskytovat sociální služby. Tvůrci agentury se nejprve měli shodnout na politických a ideových východiscích. Místo toho se zaštiťují podivnými newspeakovými výrazy jako je synergie, komplexita, outsourcing… Zvláště v oblasti rozdělování finanční podpory dělá směšování etnické a sociální problematiky paseku.

LN Agentura by neměla mít vliv na rozdělování peněz?

Ne, mělo by to být spíš malé středisko analýz a konzultací, které by například připravovalo návrhy legislativních změn. Bez etnické nálepky, bez přímého vlivu na peníze a bez ambice působit přímo v lokalitách. Místní i státní politici a aktivisté by se sem mohli obracet o radu. A ne, že někdo chytrý z centra přijede „síťovat“ místní organizace a říkat jim, co mají dělat. To je jednak drahé a jednak si myslím, že odborníci na praktické řešení sociálního vyloučení jsou dnes spíše na lokální úrovni.

LN Jaké legislativní změny by měla agentura prosazovat?

Značný dopad by mělo například to, kdyby se sociální dávky nemohly exekuovat. Úvěrové společnosti, které se zaměřují na chudé s jistotou, že dávky jsou spolehlivý příjem, by o tyto klienty ztratily zájem. To by mohlo zastavit jejich pád do dluhové pasti. Ale tady zase narážíme na to, že romská nálepka agentury je spíš kontraproduktivní. Měnit zákon kvůli Romům je nepopulární, zatímco agentura, která řeší problém sociálního vyloučení bez přívlastku, by byla při tlaku na legislativní změny daleko silnější partner.

LN Takže máte za to, že agentura v této podobě nebude k ničemu?

Je to krok zpátky. Řada lidí se za poslední dobu naučila dobře myslet v kategorii sociálního vyloučení. A teď se na stůl vrací etnická karta. Už samotné sousloví “sociální začleňování v romských lokalitách” úplně zatemňuje otázku koho, odkud a kam. Nezávidím politikům a aktivistům, kteří s agenturou „na telefonu“ budou muset tento rébus řešit.

Další články

Skip to content