31.3. se bude konat prezentace knih docentky Blanky Soukupové a docenta Petra Lozoviuka. od 16:00 v Rabínském domě za Velkou synagogou (Rabínský dům Plzeň
Palackého 442/3, Plzeň 301 00. Vchod mezi kebabem a Akvaterou)
IDENTITA DESTABILIZACE A NEJISTOTY. ANTISEMITISMUS V ČESKÝCH ZEMÍCH V PRVOREPUBLIKOVÉM ČESKOSLOVENSKU
Kniha představuje syntetický pohled na antisemitismus v českých zemích v období první Československé republiky, která je dodnes pokládána za vzorový demokratický stát. Autorka se věnuje jak antisemitismu v agrární a národně demokratické straně, tak antisemitismu v malých stranách a politických skupinách v počátcích republiky a antisemitismu v protofašistickém a fašistickém hnutím. Vedle toho sleduje projevy pouličního antisemitismu i strukturované židovské reakce na tento fenomén. Cílem knihy je však zasadit antisemitismus v českých zemích do (středo)evropského kontextu a určit obecné faktory, jež vedou k zesílení či zeslabení protižidovské nenávisti. První republika pochopitelně neměla, na rozdíl od některých evropských států, státní antisemitismus, přesto i mnozí odborníci budou pravděpodobně překvapeni razancí antisemitismu zejména v počátcích státu.
Kniha je výsledkem vědeckého záměru dvou pracovišť: Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, katedry historických věd a Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, katedry antropologie a katedry blízkovýchodních studií.
ANTISEMITSKÁ PROPAGANDA A „VĚDA“ V PROTEKTORÁTU ČECHY A MORAVA. MECHANISMY NIČENÍ DEMOKRATICKÉ TRADICE
monografie etnoložky a historičky a etnologa z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni představuje originální pohled na protektorát Čechy a Morava prizmatem propagandy. Ta sehrávala dvojí roli: obyvatelům vnuceného státního útvaru předkládala v celostní a srozumitelné podobě svůj zcela závazný světonázor a současně sloužila k pacifikaci společnosti. Kniha analyzuje osy této propagandy: vztah k Evropě a evropanství, poměr k českým dějinám a likvidační reflexi Židů. Pozornost je přitom věnována jak propagandistickému dějepisectví a pseudohistoriografii, tak politickému národopisu, který v jistých ohledech navazoval na starorakouskou a meziválečnou sudetoněmeckou tradici. V obecné rovině jde pak o text, jenž ukazuje postupy při likvidaci liberálních narativů ve společnosti.
Kniha je výsledkem vědeckého záměru Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, katedry antropologie a katedry blízkovýchodních studií. Knihu finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.
Všichni jsou vítáni!