Plzeňský strážník napsal práci o násilí na lidech bez domova. Přišel o část peněz i ocenění, případ řeší policie

Datum

21. 4. 2023

Kategorie

Médiální výstupy

Autor: Barbora Mašát Janáková
Zdroj: denikn.cz
Datum: 21.04.2023
Číslo: 111
Rubrika: Česko

Plzeňská městská policie přeřadila na jinou pozici Jana Bauera, který napsal bakalářskou práci o chování strážníků k lidem bez domova. Jeho kolegové v ní anonymně přiznávají hraniční, a někdy až násilné chování. Vedení na něj podalo trestní oznámení, vzalo mu část peněz a také mu odejmulo ocenění za pět let služby. Shrnujeme, co se v Plzni kolem této práce děje.

Bauer loni v létě na Západočeské univerzitě obhájil bakalářskou práci s názvem Etnografie uplatňování sociální kontroly vůči lidem bez domova, v níž se snaží popsat chování svých kolegů z plzeňské městské policie vůči lidem bez domova.

“Za dobu mého působení u Městské policie v Plzni jsem se stal mnohokrát svědkem přinejmenším nevhodného chování mých kolegů vůči lidem bez domova. Musím se bohužel přiznat, že i já [lock]jsem se choval vůči nim ne vždy adekvátně,” říká hned v úvodu autor, který v době psaní práce nosil uniformu už šestým rokem.

Popisuje i to, že strážníci dostávají pokyny, aby lidi bez domova dostali z centra města. Někteří Bauerovi kolegové v anonymizovaných rozhovorech připouštějí, že se problematického chování sami dopouštěli, případně že se o takových činech doslechli.

“Jednou nám donesla bezdomovkyně na služebnu dort a kolegové ho prostě vzali během noční a hodili ho do obličeje nějakému bezdomovci a celé si to nahrávali,” popisuje kolegyně, kterou Bauer označuje jako Gitu. Další ze strážníků, který vystupuje pod jménem Bořek, zase říká, že při noční kontrole ve stanech u řeky občas vpustí služebního psa mezi lidi bez domova, “aby je probral”.

Přečtěte si takéLidé se na internetu sami radikalizují. To je velmi riziková situace, říká šéf protiteroristické centrály

Práce se dostala do hledáčku médií, když se její pasáže staly součástí plzeňské výstavy Násilí a pořádek; úryvky se v rámci festivalu Jeden svět promítaly na tamní most Ivana Magora Jirouse. Kromě citací z bakalářské práce přinášela i další svědectví lidí bez domova, kteří hovořili o údajném násilí ze strany policistů a strážníků v Plzni.

“Ležel jsem na záchytce, hulákal jsem, ale měl jsem[lock] přikurtované obě ruce. Nemohl jsem se pořádně hýbat. Přišel policajt a nastříkal mi pepřák do očí,” tvrdí jedno z nich. Sociální pracovník a jeden z autorů výstavy Ondřej Novák Deníku N řekl, že podobná svědectví slýchají sociální pracovníci často.

“Když klient přijde do služby a svěří se s něčím takovým, jako první navrhujeme, aby to šel nahlásit. Nicméně většinou se bojí pomsty a nemyslí si, že by se to vyšetřovalo a něco se změnilo,” vysvětluje Novák, proč nejsou tyto případy ohlášené. Zveřejněná svědectví jsou podle něj také různého stáří.

Trestní oznámení a méně peněz

Vedení Městské policie Plzeň v návaznosti na to podalo na svého strážníka trestní oznámení. “My jsme podali trestní oznámení na strážníka Bauera z toho důvodu, že jeho zákonnou povinností bylo oznámit trestnou činnost, o které se dozvěděl v průběhu svého zaměstnání. Což se nestalo,” vysvětlil to šéf plzeňských strážníků Petr Nováček serveru Novinky.cz.

Bauer u městské policie stále pracuje, ale na jiné pozici. Proti tomu se nyní prostřednictvím své advokátky brání. “Mám za to, že postup Městské policie Plzeň spočívající v přeřazení zaměstnance z pracovního zařazení závodčí směny (na které můj klient vyhrál výběrové řízení) a odejmutí věrnostního ocenění z důvodu zjevně navázaného na výsledky jeho vědecké práce je protiprávní,” shrnuje advokátka Kristýna Dolejšová Kabelová.

Proto vedení městské policie v dopise požádala o zjednání nápravy. Kritizuje také cestu, jak se její klient o přeřazení dozvěděl – vedení městské policie totiž podle ní informaci sdílelo v systému, kam mají přístup všichni strážníci.

Bauer podle ní výzkum prováděl mimo pracovní poměr s městskou policií, proto prý ani nedošlo k tomu, že by se hodnověrným způsobem dozvěděl o spáchání trestného činu, který by byl povinen oznámit.

“Zjednodušeně lze říci, že velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček na jedné straně tvrdí, že téměř celá bakalářská práce mého klienta je smyšlená, a na druhé straně na jejím (dle jeho názoru smyšleném) základě podává trestní oznámení na mého klienta,” popisuje právnička Dolejšová Kabelová.

Nováček přitom v polovině dubna serveru Novinky.cz tvrdil, že Bauer vzhledem k presumpci neviny slouží stále na stejné pozici a dostává i stejný plat. V té době byl ale už přeřazen.

Mluvčí městské policie Jana Pužmanová odmítla rozpor vysvětlit s tím, že ve věci probíhá trestní řízení. Deník N také požádal o rozhovor s ředitelem Nováčkem; jakmile ale mluvčí zjistila, že se má týkat Bauerovy bakalářské práce, poslala pouze vyjádření.

V něm připomíná, že městská policie podala trestní oznámení a kvůli probíhajícímu trestnímu řízení se k celé záležitosti nechce dál vyjadřovat. “Veškeré skutečnosti a závěry objektivně posoudí jediný příslušný subjekt, a to orgán činný v trestním řízení,” dodává Pužmanová.

Přečtěte si takéDOX i Národní galerie zakončují rok 2022 na vlně empatie a nabízejí bezpečný prostor v nebezpečném světě

Případem už se zabývá plzeňská policie, podle informací Deníku N řeší i to, zda ze strany strážníků nedocházelo k násilí. “V současné době je trestní řízení na počátku, takže se k tomu nebudeme vyjadřovat,” řekla k tomu pouze mluvčí Dagmar Brožová.

Plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO) v odpovědích Deníku N upozornil, že ke skutkům, které Bauer ve své práci popisuje, mělo dojít za předchozího vedení města i městské policie. Na adresu strážníka řekl, že “místo toho, aby okamžitě nahlásil údajné závadné jednání svých kolegů, věc nenahlásil a vše popsal v bakalářské práci”. “Pokud by vyšetřování potvrdilo jakékoliv pochybení, vyvodíme z toho patřičné důsledky,” dodal Zarzycký.

Vedoucí práce: Bezprecedentní

Vedoucí bakalářské práce Ladislav Toušek však považuje postup městské policie za bezprecedentní. “Mně ani mým kolegům není znám žádný obdobný případ, kdy by bylo na někoho podáno trestní oznámení kvůli bakalářské práci. Interpretuji to jako do značně nedomyšlenou reakci, jejíž prvotní funkcí mělo být zastrašení, což se Městské policii Plzeň vymklo z rukou,” hodnotí postup vysokoškolský pedagog.

Toušek také podotýká, že Bauer městskou policii o vzniku a tématu práce informoval. “Práce vznikala za souhlasu nadřízeného pana Bauera, souhlasu informantů/tek a záměr práce autor konzultoval v právní poradně ZČU. Text práce dal autor svým kolegům k dispozici a je zveřejněn již delší dobu,” sdělil Toušek.

To ostatně strážník píše i přímo ve své práci: “Všech kolegů, kteří se mnou pracují ve směně, jsem se dotázal, zdali mohu v naší směně provádět svůj výzkum. Všichni souhlasili a o svém výzkumu jsem informoval rovněž své nadřízené.”

Předchozí šéf městské policie Petr Vlk však tvrdí, že o Bauerově práci nic neví. “Nebudu se k tomu vyjadřovat, protože nevím, o co se jedná,” sdělil Deníku N.

Vedení městské policie podle něj obecně dává souhlas strážníkům se studiem, ale to neznamená, že by kontrolovalo každou absolventskou práci. “Souhlas říká, že může použít poznatky ze služby,” dodal Vlk.

Přečtěte si takéPlzeňští strážníci přijali trestaného neonacistu. Propustit jej nemohou, tak ho poslali pracovat do útulku

Hledají způsob, jak násilí přežít

Klára Kalibová z organizace In Iustitia, která se věnuje lidem ohroženým předsudečným násilím, považuje útoky na lidi bez domova za systémový problém, o kterém se ví, ale neřeší se.

“Setkáváme se s tím u strážníků, zastupovali jsme například případ, kdy vyhnali lidi bez přístřeší ze squatu, napadli je a cíleně při tom vypnuli kamery. Setkali jsme se i s případem, kdy lidem bez přístřeší rozřezali v Praze stany, nebo byl případ fyzického napadení v Pardubicích, kde došlo i k závažnému ublížení na zdraví,” popisuje právnička, jakými případy se v organizaci zabývají.

“Řešíme jen jednotky případů, ale není to tím, že by ten fenomén neexistoval, ale často se neobrací o pomoc, protože jsou skeptičtí k tomu, že se to bude řešit. Bojí se, že dojde k pomstě ze strany securitek nebo policie. Potom to řeší hledáním způsobu, jak to násilí přežít, nějak se vzájemně hlídají nebo změní místo,” líčí advokátka, podle níž jde o všeobecnou rezignaci na ochranu skrze systém právního státu. “Bojí se, že pokud se ozvou, ještě se to zhorší,” dodává.

Městská policie spadá pod ministerstvo vnitra. Jeho mluvčí Hana Malá Deníku N sdělila, že zákon o obecní policii jednoznačně definuje, že “při provádění zákroků a úkonů je strážník povinen dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní a nepřipustit, aby osobám v souvislosti s touto činností vznikla bezdůvodná újma a případný zásah do jejich práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu sledovaného zákrokem nebo úkonem”. Tato povinnost podle ní platí vůči všem lidem bez rozdílu.

Strážník Městské policie Plzeň napsal bakalářskou práci, v níž se prostřednictvím rozhovorů s osmi kolegy snaží odpovědět na otázku, proč strážníci kontrolují lidi bez domova tak často a někdy se k nim chovají hrubě.
Někteří kolegové v anonymních rozhovorech přiznávají, že i jejich chování vůči lidem bez domova je na hraně zákona, případně vědí o spolupracovnících, kteří vůči nim používají násilí.
Práce se dostala do hledáčku médií, když byly její pasáže použity na výstavě Násilí a pořádek.
Autora práce přeřadili na jinou pozici a odejmuli mu věrnostní ocenění. Také na něj vedení Městské policii v Plzni podalo trestní oznámení.
Jeho právnička se proti tomu ohradila.
Městská policie nechce celou věc komentovat s tím, že případ šetří policie.

Další články

Skip to content