Plzeňský Bronx má podle lidí jméno Petrohrad

Datum

28. 5. 2009

Kategorie

Médiální výstupy
Datum:
28. Květen 2009
Zdroj: Právo

Ivan Blažek

Nejnebezpečnějším místem západočeské metropole je podle mínění samotných Plzeňanů Petrohrad – čtvrť u hlavního vlakového nádraží s vysokým podílem romského obyvatelstva. Špatnou pověst mají i městské parky a sídliště Vinice. Vyplývá to z rozsáhlého reprezentativního průzkumu, který si nechala zpracovat plzeňská radnice.

Došlo i na několik překvapení.

Lidé z Plzně mají třeba větší strach z vandalismu než z fyzického napadení. “Běžný občan může mít o bezpečnosti zcela jiný pocit, než jaký nám ukazují policejní statistiky. Jde o to, dostat oba úhly pohledu do souladu,” sdělil plzeňský radní pro bezpečnost Karel Paleček (ODS).
V případě Petrohradu, kde skutečně bují pouliční, násilná i drogová kriminalita, se policie i občané shodují. Jinde jsou jejich pocity neopodstatněné. Například obávané městské parky neřadí policie mezi problémové lokality. “A na sídlišti Vinice je menší kriminalita než třeba na Košutce, kterou přitom nezmínili téměř žádní respondenti,” podotkl Paleček.

Za zmíněný paradox může fakt, že na Vinicích bydlí řada romských rodin, a podle průzkumu se romského etnika obává téměř čtyřicet procent Plzeňanů.

“Je to podstatně více než ve zbytku kraje, kde se toto číslo pohybuje kolem třiceti procent,” podotkl autor studie Ladislav Toušek z Centra aplikované antropologie Západočeské univerzity. O něco více než Romů se lidé bojí cizinců. Naopak z opilců má strach pouhých patnáct Plzeňanů ze sta, z narkomanů třináct a z bezdomovců jen devět. “V noci se na ulici bojí 36 procent občanů,” uvedl Toušek. Nejvíce obav mají lidé z vandalismu, až pak následují krádeže, loupeže či fyzická napadení.

Analýzu radnice poskytla policii. “Ve čtvrtek máme první koordinační poradu,” řekl Právu Paleček. “Chceme mluvit s lidmi a zjišťovat, proč některé části města považují za nebezpečné,” poznamenal Paleček, podle něhož bude třeba při odstraňování problémů spolupracovat s neziskovými organizacemi. “Spousta věcí se nevyřeší jen tím, že posílíme hlídky. Některé lokality se musí napřed pochopit, než přijde represe,” dodal. Po roce si nechá Plzeň vypracovat novou studii, aby měla srovnání, zda došlo ke zlepšení situace či nikoliv.

Další články

Skip to content