Plzeň si důkladně posvítí na bezdomovce

26. 3. 2009

Datum: 26. Březen 2009
Zdroj: Právo
Autor: Ivan Blažek

Kolik je v Plzni bezdomovců? Proč tu jsou? Co dělají? Chtějí vůbec změnit svůj osud? A co se pro ně anebo proti nim dá dělat? To zatím nikdo pořádně neví. Změnit by to měla důkladná analýza, kterou si nechá vypracovat plzeňská radnice.

‘Žebrají, obtěžují, páchají přestupky, podílejí se na drobné kriminalitě. Proto chceme zasáhnout,’ řekl Právu radní pro oblast bezpečnosti Karel Paleček (ODS). ‘Ale abychom mohli udělat účinná opatření proti bezdomovcům, musíme se o nich napřed dozvědět co nejvíc,’ podotkl. ‘V Plzni jsou jich zřejmě stovky, to však jsou jen odhady. My chceme zjistit jejich skutečný počet i to, proč se dostali do této situace. Pro kolik z nich je to dobrovolně nastoupená cesta, koho na ni dohnala krize, kolik je mezi nimi cizinců,’ sdělil radní Paleček. Analýzu má být hotová v červnu. ‘Tak abychom na léto, kdy bývá situace nejhorší, mohli přijmout první opatření. Napřed budou zřejmě represivní, pak dojde i na prevenci,’ uvedl Paleček. Přijatá opatření budou záležet na výsledcích výzkumu. ‘Nemůžeme připravovat program, jak je začleníme do společnosti, když o to možná ani nestojí,’ poznamenal radní. Průzkum provede Centrum aplikované antropologie při Západočeské univerzitě. ‘Budeme mít až padesát tazatelů z řad studentů antropologie a z městské charity,’ konstatoval vedoucí centra Tomáš Hirt. ‘Terénní práci zahájíme koncem dubna. Napřed provedeme vlastní sčítání bezdomovců, každému z nich položíme několik otázek. S těmi, kteří budou reprezentovat určité skupiny, uděláme podrobnější rozhovor,’ vysvětlil Hirt. Otázkou je, zda budou tázaní chtít odpovídat. ‘Asi je budeme muset nějakým způsobem motivovat,’ připustil Hirt. Jak? ‘V úvahu připadají třeba třicetikorunové stravenky,’ dodal Hirt, podle něhož podobné sčítání zatím proběhlo pouze v Praze, Brně a Ostravě. Podle plzeňských strážníků jsou největší problémy s bezdomovci od května do konce srpna. ‘Loni jsme za toto období řešili téměř stovku případů. Většinou šlo o obtěžování okolí, žebrání nebo buzení veřejného pohoršení,’ informovala mluvčí městské policie Jana Pužmanová. Nejčastější ohniska problémů jsou v okolí nákupních center.