Plzeň se bude ptát bezdomovců

Datum

21. 3. 2009

Kategorie

Médiální výstupy

Plzeň se bude ptát bezdomovců

Datum: 21. Březen 2009
Zdroj: Plzeňský deník
Autor: EVŽEN ZAVADIL

Plzeň/Otrhaný a zarostlý postává chvilku před budovou nádraží, občas nakoukne dovnitř, aby se ohřál. Každou chvíli se pokouší někoho zastavit, aby vyžebral nějaké peníze. Na co chce, je u pana Petra jasné už z jeho dechu, již před polednem je dost opilý. O kus dál se v Domě sv. Františka ubytovávají k jednorázovému noclehu i lidé, kteří ztratili střechu nad hlavou teprve nedávno a chtějí si najít stálé bydliště a práci.

Jedno všechny spojuje. Společnost je označuje jako bezdomovce. Kolik jich je, na jakých místech se scházejí, co potřebují, jestli ví jak si najít práci, nebo zda využívají sociální a zdravotní služby, by měla zjistit analýza, kterou v průběhu dubna a května pro městskou radnici vypracuje Centrum aplikované antropologie a terénního výzkumu (CAAT) při Filozofické fakultě ZČU ve spolupráci s Městskou charitou Plzeň.

‘Na Americké třídě se nám povedlo z velké části problémy s tzv. bezdomovci nebo spíš lidmi, kteří obtěžovali okolí, ve spolupráci s vedením obchodního domu vyřešit. Na druhé straně třeba u Kauflandu, Alberta nebo i v městských sadech je situace především v letních měsících stále špatná, chodí nám velké množství stížností občanů. Rozhodně nechceme, aby se toto stalo klasickým koloritem města. I proto necháváme vypracovat analýzu, která bude podkladem pro další práci,’ říká radní pro bezpečnost Karel Paleček.

Výzkumné šetření rozdělí město na určitý počet sektorů. Vytypují se místa, kde se bezdomovci zdržují, a v určitý čas se lokality naráz projdou. ‘Znamená to, že se na určeném místě sejde třeba 50 tazatelů, kteří bezdomovce spočítají, a poté jim budou klást otázky. Těmi zjistíme například jejich zkušenosti se sociálními programy, se zdravotní péčí, ale také, kolik z těchto lidí má motivaci vrátit se do práce,’ zjednodušeně přibližuje šetření Tomáš Hirt z CAAT.

Podle radního Palečka se díky analýze bezdomovci budou moct rozdělit do několika kategorií. ‘S každou skupinou budeme pochopitelně pracovat jinak. Někomu budeme moct podat, i přes neziskové organizace, pomocnou ruku, na někoho bude platit pouze represe. V zásadě se chceme s bezdomovectvím lépe a důstojně vypořádat, i když vím, že úplně nikdy nezmizí. Teď v době ekonomické recese je to o to víc aktuální,’ dodává Paleček.

Další články

Skip to content