Opozice žádá o prošetření kauzy údajného násilí strážníků. Co na to primátor a radní?

Datum

19. 4. 2023

Kategorie

Médiální výstupy

Autor: Od Marie Osvaldová
Zdroj: plzen.cz
Datum: 19.04.2023

Pořádný rozruch vyvolala na plzeňské radnici kauza údajného násilí páchaného plzeňskými strážníky, kterou ve své bakalářské práci popsal strážník Městské policie Jan Bauer. Opoziční klub ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vytýká vedení města, že doposud neiniciovalo prošetření případu. Primátor Roman Zarzycký i radní města Plzně pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková ale mimo jiné upozorňují na to, že k případu došlo za vlády minulé koalice.

“Vedení města naprosto selhává. Není mi jasné, proč vzniklé situaci představitelé Plzně pouze přihlíží, ačkoliv reprezentují město, které je zřizovatelem Městské policie. Primárně by tuto situaci měl řešit primátor Zarzycký, který je dle Zákona o obcích odpovědný za řízení Městské policie, dále pak příslušní radní, kteří mají ve svých resortních působnostech bezpečnost, respektive problematiku bezdomovectví. Bohužel jejich laxní přístup k celé věci budí pouze řadu zneklidňujících otázek,” uvedl předseda opozičního klubu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL David Šlouf (ODS) s tím, že vyzývá vedení města, aby podalo podnět na prošetření.
Vyjádření opozičního klubu ale považuje primátor Roman Zarzycký (ANO) za směšné s ohledem na to, že k údajnému násilí mělo dojít v době, kdy měla na starosti bezpečnost v Plzni právě ODS a ČSSD. “Od politiků z ODS bych čekal spíše omluvu za to, že nyní musíme řešit jejich problémy. My postupujeme v souladu se zákonem a ke kauze se detailněji vyjádříme až po uzavření probíhajícího vyšetřovaní, ke kterému ani já nemám informace od orgánů činných v trestním řízení,” prohlásil.
Šlouf podle svých slov považuje za naprosto nezbytné, aby vedoucí Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování, který má problematiku lidí bez domova ve své kompetenci, dostal pokyn od gesční radní Světlany Budkové, aby alespoň kontaktoval neziskové organizace, s nimiž ohledně řešení problematiky lidí bez domova spolupracuje, zda jejich zaměstnanci nebo jejich klienti mají podobnou zkušenost s agresí strážníků jako lidé, kteří byli citováni v bakalářské práci. Případně, aby kontaktoval zástupce iniciativy, která za poskytovatele sociálních služeb na území města Plzně zaslala vedení města otevřený dopis popisující násilí vůči lidem bez domova.
“Násilí a ponižující jednání je ve vyspělé společnosti zcela nepřijatelné a odsouzeníhodné. V tuto chvíli probíhá vyšetřování, na jehož závěry čekáme. Panu Šloufovi bych ráda připomněla, že se jedná o záležitost, která se údajně měla dít za minulého vedení městské policie a radnice, jehož součástí pan Šlouf byl. Mohu ho ubezpečit, že je v našem zájmu, aby celá kauza byla řádně vyšetřena. S neziskovými organizacemi samozřejmě průběžně jednáme,” dodala radní města Plzně pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková (STAN).
Kauza Jana Bauera:
Bývalý student a zároveň strážník Městské policie Plzeň Jan Bauer ve své bakalářské práci zveřejnil výpovědi svých kolegů o údajně drsných praktikách některých kolegů vůči bezdomovcům. Na to reagovalo vedení Městské policie, které na Bauera podalo trestní oznámení. Podle velitele strážníků v Plzni Petra Nováčka se tak stalo proto, že Bauer nic neohlásil, a to přesto, že je jeho zákonnou povinností oznámit trestnou činnost, o které se dozvěděl v průběhu svého zaměstnání. Měl tak porušit své pracovní povinnosti. Katedra antropologie filozofické fakulty Západočeské univerzity se za svého bývalého studenta postavila v otevřeném dopise , pod nějž se podepsalo přes tisíc lidí.

Další články

Skip to content