Neználek v Chomutově? Držme mu palce

Datum

28. 2. 2009

Kategorie

Médiální výstupy

Neználek v Chomutově? Držme mu palce

Datum: 28. Únor 2009
Zdroj: Lidové noviny
Autor: Jakub Horák

Nikdo, kdo se staví za práva menšin a sociálně vyloučených, to v Česku nemá lehké. Většina lidových debat o Romech totiž pravidelně končí argumentem „když se jich zastáváš, tak si je nastěhuj do baráku“.

V případě chomutovských neplatičů nyní něco obdobného navrhla primátorka Řápková ministru Kocábovi. „Jsem ochoten jet do Chomutova bydlet,“ přijal bezelstně její výzvu Kocáb, s podmínkou, že si s sebou vezme polovinu svého kabinetu a že potřebuje připojení na internet.

Pokud to myslel jako vtip, zapomněl u toho dělat rukama velké smajlíky. Média ho totiž s radostí vzala za slovo a všichni se nyní těšíme na zábavnou reality show z vybydleného bytu v čele s Kocábem, který už celá léta působí, jako by spadl z měsíce.

Přesto jde o dobrý nápad, který by měl být dotažen do konce. Protože nikdo jiný než ten, kdo spadl z měsíce, by se podobnou záležitostí prostě nezabýval.

Co vlastně může Kocáb v Chomutově dokázat? Mise může mít silný popularizační účinek – novináři by mohli přestat především fotit odpadky a zkusit většinovému čtenáři zprostředkovat, jaké perspektivy má nezaměstnaný člověk žijící na ubytovně. Týdenní pobyt tak může posloužit medializaci, ale měl by na něj navázat důkladný antropologický výzkum vyloučené komunity.

Zkrátka řešení věci by měli hledat především odborníci. Existuje jich u nás dost a já dost dobře nechápu, proč se paní primátorka neobrátila například na někoho z Centra aplikované antropologie a terénního výzkumu, nejlépe přímo na doktora Michala Tošnera.

Záchranný kruh pro Chomutov, nezaměstnaným vstup zakázán

Zatím totiž veškeré kroky, které primátorka udělala, vedou pouze k tomu, že se celá situace ještě zhorší. Seberou-li lidem exekutoři dávky hned u okének, opatří si peníze jinak – nejspíš půjdou krást autorádia. Po jisté době – charakterizované nárůstem tržeb autoservisů -skončí ve vězení. To vyřeší problém chomutovské radnice, protože teď se na jejich pobyt v kriminále složíme my všichni. Nevyřeší to ale problém těch nezaměstnaných, kteří se po návratu z vězení budou integrovat ještě hůř – nemluvě o tom, že jim mezitím radnice na dlužné částky neopomene narazit další penále.

Mluvčí Chomutova Tomáš Branda si pochvaluje, jak bezpečnostní kamery vyhnaly z ulic prostitutky – jejich výskyt prý klesl o osmdesát procent. No to je přece skvělá zpráva! Holky si určitě uvědomily že něco dělají špatně, práskly s tím, některé si podaly přihlášky na vysokou, jiné nastoupily na některé ze spousty volných míst, která v Chomutově jsou, že? Jediné, co se ve skutečnosti stalo, je, že sociálně vyloučená skupina přišla o další přísun peněz, ať už od německých či českých zákazníků. V případě, že neexistuje model, jak prostitutky převést na jinou práci (a ten neexistuje), nejlepším řešením je vyčlenit jim nějaký areál, kde si mohou svoji činnost volně provozovat a neobtěžovat svojí přítomností na ulicích pokojné občany, kteří dávají přednost jiným formám sexu, případně abstinují. Totálním zákazem i v tomto případě tedy radnice docílí toho, že svůj problém přehodí na někoho jiného – v případě prostituce na vesnice napojené na novou silnici směrem k německým hranicím.

Další příklad. Aby nezaměstnaní nemohli utrácet dávky v hernách, zrušilo město na svém území hrací automaty. Ale ti lidé budou hrát dál na povolených videoautomatech, protože nemají co na práci a gambling pro ně představuje vedle alkoholu a sexu jedinou zábavu. Lepší by bylo, kdyby město samo zřídilo síť automatů. Kdo by v nich prohrál (a nakonec prohraje každý), prostě by dostal potvrzení a tím by mohl uhradit část dlužného nájmu. Město by dostalo své peníze i bez exekutorů a penále – pokud se v pondělí dávají dávky, do pátku už by peníze bezpečně ležely na dně automatů.

Tohle město není pro neslušný

A do tohoto města, ze kterého se šerifka Řápková rozhodla ve jménu „všech slušných lidí“ vytlačit všechny ty neslušné, přijíždí Kocáb. Jeho čestnou vlajkou je výborná písnička „Já rasisty neměl jsem nikdy rád“, jeho aureolou je hláška, že odsunul sovětskou armádu. Z ministerského působení už si nese jedno selhání, neboť opět nevyřešil problém vepřína v Letech. Jde do toho s otevřeností až s naivitou a já mu držím palce. Nemá-li to však skutečně skončit pouhým tyjátrem v rozpadajícím se bytě, doporučuji mu vzít si s sebou antropology.

Další články

Skip to content