Městská policie Plzeň podala trestní oznámení kvůli bakalářské práci. Strážník v ní popsal agresi kolegů

14. 4. 2023

Autor: Martina Klímová
Zdroj: irozhlas.cz
Datum: 14.04.2023
Číslo: 104

Vedení městské policie v Plzni podalo trestní oznámení na jednoho ze strážníků. Ten sepsal bakalářskou práci, ve které popisuje údajné násilné chování svých kolegů. Případem se už několik dní zabývá policie. Strážníka se zastali vyučující z filozofické fakulty v Plzni, na které studoval.

“Občas probouzejí bezdomovce zřejmě tím, že jim šlápnou na nohu, jelikož mají ty nohy promrzlé. A to je potom dost bolí,” cituje jednu z výpovědí Ondřej Dvořák, spoluautor výstavy Násilí a pořádek, která se v Plzni objevila v rámci festivalu Jeden svět.

“Zdrojem této citace je bakalářská práce jednoho městského policisty, který zpovídal své kolegy. Ti se mu sami svěřili, že byli svědky těchto činů, které ukazují násilí vůči lidem bez domova,” dodává Dvořák.

Na autora bakalářské práce podala mezitím Městská policie Plzeň trestní oznámení. Vedoucí práce Ladislav Toušek z Fakulty filozofické na Západočeské univerzitě v Plzni kvůli tomu se svými kolegy zveřejnil otevřený dopis, který už podepsalo přes 600 lidí.

“Domníváme se, že byla narušena svoboda vědeckého bádání a že dochází skrze trestní oznámení k vyhrožování autorovi té bakalářské práce,” vysvětluje Toušek.

“My jsme nepodali trestní oznámení proti obsahu diplomové práce ani nezpochybňujeme svobody vědeckého bádání ani žádné jiné věci, které jsou v tom otevřeném dopisu napsány,” říká velitel Městské policie Plzeň Petr Nováček.

“Ale strážník je povinen bez zbytečného odkladu oznámit policii důvodné podezření, že byl spáchán trestní čin. Takže jsme podali trestní oznámení na našeho strážníka za to, že nekonal zákonnou povinnost,” dodává.

Právník Petr Leier z nevládní organizace Transparency International označil tento postup za nešťastný a z pohledu zákona rozporuplný. “Z mého pohledu jde spíše o nějakou mstu nebo odplatu městské policie za to, že odhalení může poškodit její dobré jméno v očích veřejnosti,” říká.

Státní policie případ dál šetří jako zneužití pravomoci úřední osoby.