Kauza údajného násilí strážníků budí emoce

20. 4. 2023

Zdroj: ZAK TV
Datum: 20.04.2023
Relace: Zprávy ZAK TV
Čas vysílání: 20:00

Ida VONDROVIC, moderátorka
Značný rozruch vyvolala na plzeňském magistrátu kauza údajného násilí páchaného plzeňskými strážníky, kterou ve své bakalářské práci popsal strážník Městské policie Jan Bauer. Opoziční klub ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vytýká vedení města, že dosud neiniciovalo prošetření případu. Primátor Roman Zarzycký ale mimo jiné upozorňuje, že k případu došlo za vlády minulé koalice.

František ŠIMÁNEK, redaktor
Celou kauzu údajného násilí plzeňských strážníků odstartovala plzeňská výstava fotografií s názvem Násilí a pořádek, která vyvolala velký rozruch nejen mezi veřejností ale i mezi místními politiky. Pořádaná byla v rámci festivalu Jeden svět a rekonstruovala scény násilí, které se v Plzni měly dít.

Ondřej DVOŘÁK, autor výstavy “Násilí a pořádek”
Vychází to hlavně z nějaký mojí dlouhodobé zkušenosti v terénu s lidmi bez domova, ale vlastně i dalších kolegů a kolegyň. Druhým takovým impulsem bylo napsání bakalářské práce jedním ze strážníků Městské policie, ve které jeho kolegové a kolegyně uvádějí podobné příběhy.

František ŠIMÁNEK, redaktor
Tyto výpovědi zveřejnil ve své bakalářské práci bývalý student Západočeské univerzity v Plzni a zároveň strážník Městské policie Jan Bauer. Na to ostře zareagovalo vedení Městské policie, které na Bauera podalo trestní oznámení.

Petr NOVÁČEK, mluvčí Městské policie Plzeň
My jsme podali trestní oznámení na strážníka. Nepodali jsme trestní oznámení ani na filozofickou fakultu ani na obsah bakalářské práce. My jsme přesvědčeni o tom, že strážník neplnil svoje pracovní povinnosti tak, jak mu je ukládá zákon. Z tohoto důvodu jsme věc předali orgánům činným v trestním řízení, kteří si to převzali. Teď čekáme na jejich rozhodnutí, ctíme presumpci neviny. Takže pan strážník je dál v pracovním poměru. Vykonává stejnou práci, jako dělal do této doby. Čekáme na rozhodnutí policejní orgán.

František ŠIMÁNEK, redaktor
Zatímco akademická obec je ve svém názoru jednotná a stojí za úspěšným absolventem Bauerem, vedení města a opoziční koalice si pouští do nesmiřitelného názorového střetu.

David ŠLOUF, radní města Plzně, ODS /SPOLU/
Vedení města naprosto selhává. Není mi jasné, proč je ve vzniklé situaci představitelé Plzně pouze přihlíží, ačkoliv reprezentují město, které je zřizovatelem Městské policie. Primárně by tuto situaci měl řešit primátor Zarzycký, který je dle zákona o obcích odpovědný za řízení Městské policie. Dále pak příslušní radní, kteří mají ve svých rezortních působnostech bezpečnost, respektive problematiku bezdomovectví. Bohužel jejich laxní přístup k celé věci budí pouze řadu zneklidňujících otázek.

František ŠIMÁNEK, redaktor
Vyjádření opozičního klubu ale považuje primátor Roman Zarzycký za směšné s ohledem na to, že k údajnému násilí mělo dojít v době, kdy měla na starost bezpečnost v Plzni právě ODS a ČSSD.

Roman ZARZYCKÝ, primátor města Plzně /ANO/
To, že pana Šloufa nebudu komentovat. Od pánů z ODS bych čekal spíše omluvu za to, že nyní musíme řešit jejich problémy. My postupujeme v souladu se zákonem a ke kauze se detailně vyjádříme až po uzavření probíhajícího vyšetřování, ke kterému teď nemám žádné informace od orgánů činných v trestním řízení.

František ŠIMÁNEK, redaktor
Naše redakce se rozhodla promluvit si s jednou z neziskových organizací, které jsou bezdomovci v pravidelném kontaktu.

Michaela STEHLÍKOVÁ, ředitelka Společnosti TADY A TEĎ
My jako za neziskový sektor nebo sociální služby bychom uvítali, pokud by se iniciovala nějaká schůzka, kde by se konstruktivně řešilo, co s tím dělat dál. Navrhli nástroje a mechanismy, jak těmto věcem zamezit.

František ŠIMÁNEK, redaktor
Řešení celé situace nebude nijak jednoduché, ale vyvolání dialogu je zajisté krok správným směrem. Lenka Prokšová a František Šimánek, televize ZAK.