Fyzické tresty, násilí i ponižování. Plzeňští strážníci čelí podezření ze šikany bezdomovců

Datum

21. 4. 2023

Kategorie

Médiální výstupy

Zdroj: cnn.iprima.cz
Datum: 21.04.2023
Číslo: 111

Šikana, fyzické tresty, ponižování a násilí. To měli plzeňští strážníci v posledních letech provádět bezdomovcům. Vše popsal ve své bakalářské práci Jan B. Jeho zaměstnavatel, kterým je samotná městská policie, na něj za to podal trestní oznámení.

“Konkrétní zaměstnanec Městské policie Plzeň nesplnil svoji oznamovací povinnost, kterou mu ukládá zákon o obecní policii,” uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová. “V té práci jsou použity věci, který se tradují u městské policie, už když já jsem nastupoval. Není možné, aby se něco takového ve sboru odehrávalo,” uvedl pod záštitou anonymity jeden ze strážníků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Strážníci v Lipníku kopající do opilce? Autor videa Honza se zlobí. Jasno má i starosta

Případem se zabývají plzeňští policisté. Vzhledem k tomu, že vyšetřování je na samém počátku, nechtějí se zatím k ničemu vyjadřovat.

Katedra antropologie stojí za svým bývalým studentem. “Máme velmi přesvědčivě informace o tom, že k násilí na lidech bez domova dochází i dnes,” uvedl zástupce vedoucího katedry Tomáš Hirt.

I podle sociálních pracovníků není násilí na bezdomovcích otázkou minulosti, ale je stále aktuální. “Obzvlášť v zimních měsících například dochází v nočních hodinách k agresivnímu vyklizení lidi bez domova z jejich obydlí. Nestihnou si vzít ani své spacáky a osobní věci,” upozornil spoluautor projektu Násilí a pořádek Ondřej Dvořák.

CNN Prima NEWS se na údajné násilí od strážníků zeptali přímo bezdomovců. Zkušenost s ním ale neměli. Podle dotazované bezdomovkyně se strážníci chovají slušně. “Normálně se dovedou domluvit s lidmi jako s lidmi,” řekla štábu.

O věc se zajímá také plzeňský primátor. V případě, že se tvrzení v bakalářské práci ukážou jako pravdivá, vyvodí prý patřičné důsledky. “Počkám si na vyšetření celé záležitosti, protože ani já nemám v tuto chvíli žádné informace od policie,” řekl Zarzycký.

Další články

Skip to content