Autor: Ludmila Blažková
Zdroj: minutan.cz
Datum: 28.04.2023
Česko přitom neřeší kauzy spojené s policejním násilím poprvé, zabýval se jimi několikrát i Evropský soud pro lidská práva. Dospěl k závěru, že Česko tyto případy vyšetřuje nedostatečně.
V posledních dnech ve veřejném prostoru rezonuje případ plzeňského strážníka Jana Bauera, který se ve své bakalářské práci věnoval policejnímu násilí na lidech bez domova. Jeho práce se stala podkladem pro výstavu Násilí a pořádek, která byla součástí letošního ročníku festivalu Jeden svět.
“Ležel jsem na záchytce, hulákal jsem, ale měl jsem přikurtované obě ruce. Nemohl jsem se pořádně hýbat. Přišel policajt a nastříkal mi pepřák do očí,” zní jedno ze zaznamenaných svědectví. Sociální pracovník a jeden z autorů výstavy Ondřej Novák Deníku N řekl, že podobná svědectví slýchají sociální pracovníci často.
Bauer svůj výzkum podle svých slov prováděl s vědomím svých nadřízených i kolegů. Teď čelí trestnímu oznámení, policie ho přeřadila na jinou pozici a sebrala mu část peněz.
“Městská policie podala trestní oznámení, které podle dostupných informací řeší celý případ,” uvedl pro Deník N primátor Plzně Roman Zarzycký.
Česko před soudem
Bauer přitom popsal problém, o kterém se podle slov advokátky Kláry Kalibové věnující se předsudečnému násilí v rámci organizace In Iustitia ví, ale neřeší se.
U Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) Česko čelí stížnosti kvůli
Pokračování je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N. Přidejte se také!
Proč si pořídit předplatné:
Budete si moci hned dočíst celý článek.
Získáte přístup ke všem vydaným článkům Deníku N.
Zpravodajství, investigativa, reportáže, analýzy, rozhovory.
Redakce s desítkami zkušených novinářek a novinářů.
Podpoříte poctivou nezávislou novinařinu.