Bojíte se v noci v ulicích?

19. 3. 2009

Bojíte se v noci v ulicích?

Datum: 19. Březen 2009
Zdroj: NOVA, Odpolední Televizní noviny

Moderátor
Bojíte se v˙noci v˙ulicích? S˙podobnými otázkami vyrazili do ulic v˙Plzni studenti Filozofické fakulty z˙Katedry antropologických a historických věd. Zadání dostali od plzeňské radnice, mají zjistit, jak bezpečně se lidí ve mstě cítí a kdy, kde a z˙čeho mají strach.

Autor
Když jdete v noci sama po ulici v˙okolí svého bydliště, jak se cítíte? Desítky otázek zodpoví celkem 1˙300 lidí v˙ulicích města. Výsledky mí ukázat, kde konkrétně a z jakého druhu kriminality mají lidé strach.

Karel Paleček, radní pro bezpečnost:
Policie má své statistiky ale ty se nemusí shodovat s˙pocitem lidí.

Tomáš Hirt, vedoucí Centra aplikované antropologie ZČU:
Lidé se obvykle bojí na jiných místech, než kde je páchána například trestná činnost.

Autor
Nejvíc trestných činů policie zaznamenává tady v˙centru města, když lidé se tu překvapivě cítí poměrně bezpečně. Strach mají třeba v˙temných podchodech nebo na sídlištích.

Anketa:
Třeba někde na vinících a různě nebo na Petrohradě, takhle tam je to prostě horší.

V˙noci bych nikam s˙děckama nešla ani já osobně sama.

Autor
Obavy vzbuzují i lidé, kteří podle policejních statistik nepáchají ty nejzávažnější činy.

Ladislav Toušek, katedra antropologie a historických ZČU:
Kdybych to řekl s˙nadsázkou, tak mají větší strach z˙náctiletého mladíka, který demoluje autobusovou zastávku nebo zahrádku než z˙mafiána.

Autor
Výsledky výzkumu budou jasné v˙dubnu, vycházet z˙nich chce například policie a zařídí se podle nich i radnice.

Martina Hábrová, mluvčí plzeňské policie:
Policisté v˙ulicích, kde se lidé cítí méně bezpečně, zvýší výkon služby.

Karel Paleček, radní pro bezpečnost:
Posílení hlídek, opravy veřejného osvětlení, další úpravy, umístění kamerového systému.

Autor
Jaké změny přesně Plzeň čekají bude jasné až po úplném vyhodnocení celého výzkumu.