Bádal, zjistil – a měl nahlásit?

17. 4. 2023

Autor: Tomáš Brolík
Zdroj: Respekt
Datum: 17.04.2023
Strana: 25
Číslo: 16

Policii, státní zástupce a soudy možná čeká pozoruhodný právní rébus: v Plzni se střetly akademická práce a městská policie. Ta podala trestní oznámení na jednoho ze svých strážníků. Jan Bauer loni v červnu obhájil na filozofické fakultě tamní univerzity bakalářskou práci, v níž mu lidé bez domova, jeho informanti, mimo jiné popisují ostré a brutální zacházení městských strážníků s bezdomovci. Podle Bauerových nadřízených měl podezření na páchání takových činů okamžitě nahlásit státní policii. To neudělal, a proto přišlo trestní oznámení kvůli “nesplnění oznamovací povinnosti”.
Bauerovi bývalí akademičtí kolegové (ve studiu už nepokračuje) to považují za velký přešlap a možné ohrožení svobody bádání. V otevřeném dopise nyní vyzvali městskou policii, ať své trestní oznámení stáhne. Ta ale nic takového neplánuje. Její tisková mluvčí Jana Pužmanová odpovídá jen, že trestní oznámení je skutečně podané, že opravdu jde o nesplnění oznamovací povinnosti, a víc se k věci nechce vyjadřovat. Pro samotné akademiky je to nová situace. “My víme, že ta práce byla řádně vedená a obhájená a že pan Bauer naplnil etické akademické požadavky,” říká Tomáš Hirt, zástupce vedoucího katedry antropologie, kde Jan Bauer studoval. “Ale s trestním oznámením nemáme zkušenost. Naší katedry se věcně vzato nijak netýká. Ale asi se bude definovat vztah akademické práce, badatelské etiky a zákonů,” dodává Tomáš Hirt. Jsou otázky, na které nyní nezná odpověď: v jakých situacích například musí badatel odkrýt policii či soudu své kontakty, což etický kodex zapovídá?
Velitel plzeňských strážníků Petr Nováček trvá na tom, že nejde ani o pomstu konkrétnímu policistovi, ani o útok na akademické svobody, jak řekl serveru Novinky.cz. Jan Bauer dál pracuje jako městský strážník, městská policie s ním zaměstnanecký poměr neukončila, na to v této situaci koneckonců nemá ani právo.