‚Značná rána pro mafii.‘ Nejhledanějšího bosse dopadli v Palermu, 30 let policii unikal

Datum

22. 1. 2023

Kategorie

Médiální výstupy

‚Značná rána pro mafii.‘ Nejhledanějšího bosse dopadli v Palermu, 30 let policii unikal

V pondělí obletěla nejen italskými médii zpráva, že policie po 30 letech dopadla nejhledanějšího italského bosse Mattea Messinu Denara. Hlavu mafiánské organizace zvané Cosa nostra (v překladu Naše věc) zatkla policie v nemocnici, kde Denaro podstupoval pod falešným jménem léčbu rakoviny. Jak se fanoušek rolexek a komiksů stal podle Europolu jedním z nejhledanějších zločinců Evropy?

Říkají mu „Diabolik“ nebo „U Siccu“ (v překladu „Ten hubený“), je milovníkem hodinek Rolex, komiksů, videoher a má image playboye. Mezi jeho příjmy patřilo nespočet aktivit od obchodu s drogami až po hazardní hry a to nejen v Itálii.

Matteo Mesina Denaro, údajná hlava sicilské mafiánské organizace zvaná Cosa Nostra, unikal policii od roku 1993.

Po třech dekádách se však italská policie dočkala úspěchu, v pondělí Messinu Denara dopadla v Palermu v jedné ze soukromých sicilských nemocnic, kde mafián pod falešným jménem podstupoval léčbu rakoviny.

„Zatčení Mattea Messiny Denara představuje pro sicilskou mafii bezesporu značnou reputační ránu a také velký úspěch italské policie srovnatelný se zatčením jeho předchůdce Salvatora Riiny (zvaný také Totó Riina, pozn. red.) v roce 1993,“ komentuje pro iROZHLAS.cz politoložka Aneta Pinková, která se na Masarykově univerzitě specializuje na organizovaný zločin.

Podle ní má zatčení i velký symbolický význam vzhledem k tomu, že Messina Denaro byl mimo jiné spoluzodpovědný a později také v nepřítomnosti odsouzený na doživotí za notoricky známé atentáty na soudce Giovanniho Falconeho a Paola Borsellineho v roce 1992, které jsou dodnes především pro italskou policii bolestivým tématem.

Podobně situaci vidí i antropolog Petr Kupka ze Západočeské univerzity. „Policie zadržela jednoho z posledních bossů z okruhu posledního potvrzeného ‚capo dei tutti cappi‘ (v překladu ‚šéf všech šéfů‘, označení pro nejvyššího bosse mafiánských organizací, pozn. red.) sicilské mafie. Tito bossové se rozhodli vést na přelomu 80. a 90. otevřený konflikt s italským státem, jehož obětí se stali například vyšetřující soudci Falcone a Borsellino. Jeho zadržení je symbolickým vítězstvím státu, který občanům ukázal, že ani na tři dekády staré činy sicilské mafie nezapomněl,“ popisuje Kupka pro iROZHLAS.cz.

Právě atentáty na Falconeho a Borsellina, kteří se věnovali boji proti organizovanému zločinu, hlavně organizaci Cosa nostra, vyvolaly v Itálii velkou vlnu odporu proti mafii. Jak dříve uvedl server Aktuálně.cz, v jednom z posledních rozhovorů hovořil Borsellino mimo jiné o propojení Cosa nostry s tehdy vlivným podnikatelem, a později i několikanásobným italským premiérem Silviem Berlusconim.

„Denarovo zatčení a očekávané odsouzení je tedy důkazem, že italská mafie není všemocná a beztrestná,“ míní Pinková.

Mafiánské kořeny

Messina Denaro se v mafiánských poměrech narodil i vyrůstal. „Jeho otec byl hlavou tzv. mandamento, což je označení pro spojenectví několika mafiánských rodin z jednoho města a jeho nejbližšího okolí. Mandamento je v některých obcích v podstatě synonymem pro vládnoucí třídu. Messina Denaro tuto funkci koncem 80. let zdědil,“ uvádí antropolog.

Ve stejné době se také dostal do prvních střetů se zákonem, kdy se na své rodné Sicílii účastnil krvavých bojů mezi dvěma klany.

„Na rozdíl od svého otce, Totó Riiny, Bernarda Provenzana nebo jiných známých figur sicilské mafie, kteří lpěli na konzervativních hodnotách, byl považován spíše za excentrického muže se zálibou v luxusu. Byl asi posledním výrazným reprezentantem sicilské mafie,“ míní Kupka.

Podotýká, že je otázkou, zda můžeme o sicilské mafii jako o organizaci vůbec ještě mluvit. „Podle italských expertů je značně fragmentovaná a dnes jde spíše o označení různých nekoordinovaných projevů lokálního podsvětí. Pokusy o koordinaci různých lokálních rodin a frakcí, tak jak to bylo na přelomu 80. a 90. let zvykem, nebyly údajně příliš úspěšné.“

Nemilosrdný zabiják

Messina Denaro „proslul“ jako nemilosrdný vrah, což podporovalo krvavou pověst Cosa nostry. Mafiánský boss je údajně zodpovědný za vraždu hlavy soupeřícího klanu Vincenza Milazza a jeho partnerky, která tehdy byla ve třetím měsíci těhotenství.

Po notoricky známých atentátech na právníky a hlavně po zatčení mafiánského bosse Salvatora Riiny v lednu roku 1993 zahájila Cosa nostra teroristickou kampaň, ve které sehrál sicilský rodák klíčovou roli.

Jedněmi z nejznámějších útoků v rámci mafiánské války proti státu jsou bombové teroristické útoky z května 1993, které provedla sicilská mafie v Milánu, Římě a Florencii. Zemřelo tehdy deset lidí a asi 100 bylo zraněno.

Činem, který italská média označují za ten „nejodpornější“, který kdy Messina Denaro nařídil, je únos tehdy 12letého syna muže, který měl proti mafiánovi vypovídat. Santino di Matteo chtěl jako bývalý mafián spolupracovat s policií v rámci vyšetřování atentátu na Falconeho.

Proto mafie na rozkaz Messiny Denara jeho potomka dva roky držela jako rukojmí a mučila. Chlapce nakonec zabili a jeho tělo rozpustili v kyselině, aby ho rodina nemohla pohřbít.

Mnoho žalobců se domnívá, že právě Messina Denaro je ten, který má jména všech lidí zapojených do nejvýznamnějších zločinů spáchaných italskou mafií. Roku 2000 ho při takzvaném „Maxi procesu“ v nepřítomnosti odsoudili k doživotnímu vězení. Společně s ním tehdy odsoudili stovky lidí napojených na sicilskou mafii.

30 let na útěku

Boss Cosa nostry se údajně na veřejnosti neukázal od roku 1993. Fakt, že se Messina Denaro po celou dobu úspěšně schovával před policií, je podle politoložky Pinkové dán i tím, jak je mafie prorostlá sicilskou společností.

Dlouhou dobu byl sicilský milovník rolexek symbolem neschopnosti státu dopadnout špičky italských zločineckých organizací. „Italské bezpečnostní složky ho údajně zkoušely kontinuálně dopadnout prostřednictvím jeho partnerek, potenciálních spojenců, spolupracujících obviněných nebo na základě stopy z jiných nesouvisejících případů. Několikrát byly podle svých vyjádření velmi blízko. Některé pokusy o dopadení však byly provázeny i řadou podezření z policejní korupce,“ míní Kupka.

Jedna stopa vedla i k zatčení jeho sestry Patrizie a několika jeho dalších spolupracovníků v roce 2013. Známý je také incident z roku 2021, kdy policie zatkla v Nizozemsku fanouška formule 1 z Liverpoolu v domnění, že se jedná o italského mafiánského bosse.

Po dekády, kdy Messina Denaro unikal policii, vše řídil pod pseudonymem „Alessio“. O tom, kde pobývá nebo odkud řídí všechny aktivity, se vždy vedly jenom spekulace, včetně toho, že podstoupil plastickou operaci, aby změnil vzhled a jeho dopadení bylo ještě o to těžší.

Klíčová stopa: zdravotní stav

Roku 2015 potvrdila italská prokuratura, že pobýval v Brazílii, Španělsku, Británii nebo Rakousku, přičemž se na Sicílii vracel nepravidelně a stále méně.

V roce 2020 zatkli několik jeho spolupracovníků, ve stejné době ho opět v nepřítomnosti odsoudili za zmíněnou vraždu Falconeho.

Při operaci, která měla za úkol jeho dopadení, sehrál klíčovou roli jeho zdravotní stav. Z odposlechů lidí, které policie podezřívala z ochrany Messiny Denara, odvodili, že má pravděpodobně rakovinu.

Poté dali vyšetřovatelé dohromady seznam onkologických pacientů, kteří byli ve stejném věku jako hledaný mafián a pobývali v oblasti, kde podle nich Messina Denaro působil. „Takto se dostali ke člověku jménem Andrea Bonafede, což byla jeho krycí identita. Podobně jako většina důležitých členů sicilské mafie byl nakonec zadržen v podstatě doma,“ doplňuje Kupka.

Další články

POBYTY ERASMSU+

Chcete vycestovat za studiem? Přemýšlejte už teď! Rádi bychom vás předběžně informovali, že 23....

7. 11. 2024 na naší katedře proběhne další ročník studentské antropologické konference....

Skip to content