Lidé jsou základ
Informace, konzultační hodiny a kontakty na osazenstvo Katedry antropologie.
Osazenstvo abecedně
Vedení katedry
Mgr. Lukáš Friedl Ph.D.
Lukáš Friedl se zabývá primárně výzkumem v paleoantropologii. Zajímají ho především aspekty života našich předků spojené s robusticitou kostry a pohybovou aktivitou, které studuje skrze rozložení kostní tkáně v dlouhých kostech končetin. Podílel se výzkumu fosilních ostatků předků člověka z hlubší i méně vzdálené minulosti (australopitéci a zástupci rodu Homo, např. H. naledi). Druhým velkým výzkumným tématem je původ moderních lidí (H. sapiens) a jejich šíření na evropský kontinent na přechodu středního a mladého paleolitu. Spoluvede terénní archeologický výzkum lokality Lapa do Picareiro v Portugalsku, která uchovává sedimenty pokrývající tato období.
Ve výuce má Lukáš rád pestrost a šíři témat a tak přednáší v kurzech věnovaných evoluci člověka, lidské variabilitě a adaptabilitě, dětskému růstu a vývoji a také témata na pomezí biologické a sociokulturní sféry lidské existence. Lukáš také rád popularizuje vědu a tak je občas slyšet či vidět ve vybraných mediích. Lukáš získal doktorát na Tulane University v New Orleans a vedle pozice odborného asistenta na katedře antropologie působí jako přidružený výzkumník v badatelském centru ICArEHB v portugalském Faru.
Vedoucí katedry
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Středa / 13:00 – 14:00 / SP217; po emailové domluvě kdykoliv (preferováno)
PhDr. Tereza Šlehoferová Ph.D.
Tereza Šlehoferová se ve svém profesním životě zabývá různými (na první pohled vzájemně nesourodými) oblastmi spojenými s politickou antropologií, antropologií jídla a aplikovanou antropologií. Ve své výuce a výzkumu se zaměřuje na téma moci, paměti a mocenských vztahů, dále na téma jídla, identity a s nimi souvisejících sociokulturních aspektů, stejně jako na oblast občanských aktivit a plánování i realizace sociálních, vzdělávacích a integračních projektů. Po různých zkušenostech v řízení vysoké školy se stále více přiklání i k dalším tématům spojeným s kulturou auditu, analýzou potřeb či (ne)měřitelností rozvoje instituce. V soukromém životě ráda vaří, cestuje a zahradničí.
Zástupkyně vedoucího
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Zpravidla Pondělí/ 10:00 – 11:00 / SP322; nebo individuálně dle domluvy emailem, online konzultace a telefonické konzultace možné dle individální domluvy
Mgr. Anna Pankowská Ph.D.
Anna Pankowská je odbornou asistentkou na Katedře antropologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (od r. 2012). Věnuje se převážně rekonstrukci lidského chování na základě analýzy lidské kostry, dále environmentálním a kulturním faktorům ovlivňující dekompozici těla, a to jak u spálených, tak nespálených kostí. Zabývá se také projevy násilí na lidské kostře, paleopatologií a dynamikou minulých populací. Mezi další odborné zájmy patří digitalizace lidské kostry a obecně aplikace pokročilých metod v antropologii.
Zástupkyně vedoucího
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle domluvy emailem včetně online konzultací.
BC. JANA FOJTÍKOVÁ
Na katedře došlo ke štafetovému předání, ale nebojte, kolík zůstává v dobrých rukou. Jana Fojtíková se ujímá role tajemnice s entuziasmem a slibuje, že kormidlo katedry udrží pevně v kurzu, dokud Gabriela Prášková nezamíří zpět z mateřské dovolené. Představte si to jako výměnu batohů na výletě: obsah zůstává stejný, jen ho na chvíli přebírá někdo jiný, aby cesta mohla pokračovat hladce dál.
Tajemnice
Katedry antropologie FF ZČU
Úřední hodiny
Pondělí a Středa / 9:00 – 12:00 / SP307
Ing. Gabriela Prášková
Gabriela Prášková působí na pozici Tajemnice katedry antropologie. Její náplní je koordinace finanční, personální, provozní a organizační agendy katedry. Stará se o sledování a vyhodnocování čerpání katederního rozpočtu, spravuje granty a zajišťuje správu majetku katedry. Ve volném čase cvičí čchi-kung a miluje pěstování madagaskarských sukulentů.
DOCENTI A DOCENTKY
Doc. Petr Lozoviuk Ph.D.
Petr Lozoviuk studoval etnologii, historii a slavistiku v Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (UK FF), Humboldt-Universität Berlin a Uniwersytetu Gdańskim. Postgraduální studium absolvoval v Ústavu etnologie UK FF a v Institut(u) für deutsche und vergleichende Volkskunde na Ludwig-Maximilian-Universität Mnichov. Profesně působil jako odborný asistent v Ústavu etnologie UK FF Praha, v Ústavu pro etnografii a folkloristiku Akademie věd ČR a vesměs paralelně vyučoval na několika dalších akademických pracovištích (Katedra sociálních věd Fakulty humanitních studií Univerzity Pardubice, Technické univerzitě Liberec, Ústavu evropské etnologie Masarykova univerzita v Brně, Technische Universität Dresden. V letech 2000-2002 byl za ČR člen mezinárodního badatelského týmu „FOROST“ na Ludwig-Maximilians-Universität Mnichov a zároveň v rámci tohoto projektu spolupracoval s mnichovským Südost-Institut(em). Následně působil deset let jako vědecký pracovník v Institut(u) für Sächsische Geschichte und Volkskunde v Drážďanech. Je členem několika vědeckých společností, mimo jiné „Johann Gottfried Herder-Forschungsrat“ Marburg či „Collegium Carolinum“ Mnichov a redakčních rad řady domácích a zahraničních odborných periodik. Z hlediska odborného zájmu se specializuje na diverzní témata spadající do oblasti „Ethnologia Europaea“ – evropské srovnávací etnologie. Zejména se jedná o problematiku interetnických vztahů a interkulturní komunikace, studium migrací a migrantů ve středoevropském kontextu, dějiny disciplíny, metodologické a epistemologické problémy oboru, etnografii transformačních procesů, německojazyčnou a ruskojazyčnou tradici etnografického/etnologického výzkumu, tematiku česko-německých vztahů, etnologii pohraničí či aktuální problémy etnoemancipačních procesů ve východní Evropě.
Interní zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Individuálně dle domluvy SP305
doc. PhDr. Blanka Soukupová, CSc.
1984-1988: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, obor národopis (dnes etnologie a folkloristika). Absolvovala s vyznamenáním, udělena Cena rektora Univerzity Karlovy.
1988-1993: Ústav pro etnografii a folkloristiku ČSAV (později Ústav etnologie AV ČR); vědecká aspirantka (1988-1991), vědecká pracovnice (1991-1993).
1993-dosud: vědecko-pedagogický pracovník Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (do roku 2000 Institutu základů vzdělanosti Univerzity Karlovy); specializace: kolektivní identity (především národní a národnostní, supraetnické); životní světy středoevropského města; nacionalismus a antisemitismus; etnologie rodiny; dějiny oboru etnologie; marginalizované skupiny obyvatelstva. 1988: PhDr., 1994: CSc. (Ústav etnologie AV ČR), 2008 (Filozofická fakulta, Karlova univerzita, obor hospodářské a sociální dějiny), 2023 vědecko-pedagogický pracovník Západočeské univerzity v Plzni (moderní a postmoderní město, dějiny etnologie a antropologie, židovská identita, národní identity a antisemitismus).
Interní zaměstnankyně
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle předchozí domluvy emailem.
Interní zaměstnankyně a zaměstnanci
Mgr. Tomáš Hirt Ph.D.
Tomáš Hirt rád a zvesela vyučuje úvodní antropologické kurzy. Ve své přednáškové a badatelské činnosti se orientuje především na oblast vizuální a aplikované antropologie. Tematicky se zaměření jeho odborných aktivit nejčastěji vztahuje k otázce nacionalismu, etnicity, multikulturalismu, sociální integrace a v poslední době k teorii a praxi etnografického filmování v kontextu sociální a kulturní antropologie.
Interní zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Čtvrtek / 13:45 – 14:45 / SP301
Mgr. Gabriela Fatková Ph.D.
Výzkum Gabriely je rozkročen mezi 3 zájmovými oblastmi. Areálově se zaměřuje na oblast Balkánu, kde prováděla i dlouhodobý terénní výzkum sociální organizace dříve kočovných pastevců – Karakačanů. Je současně šéfredaktorkou časopisu Porta Balkanica, který se zaměřuje na sociálněvědní výzkum v regionu Balkánu. Druhou tematickou oblastí je antropologie genderu, zahrnující témata jako například vyvážená prezentace kulturního dědictví (výzkum na Tachovsku zaměřený na místní dosídlenou populaci, jejich každodennost a prezentace vlastních narativů skrze jídlo a aktivity s ním spojené). Třetí oblastí je pak hodnocení kvality na vysokých školách, zejména téma studijní neúspěšnosti (ve vztahu k distanční výuce, zneužívání moci apod.).
Interní zaměstnankyně
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Úterý / 11:00 – 12:00 / SP312b (možné jsou online konzultace po předešlé emailové domluvě)
Mgr. Patrik Galeta Ph.D.
Jsem odborným asistentem na katedře antropologie Západočeské univerzity v Plzni. Ve výzkumu i výuce se věnuji bioarcheologii, paleodemografii a statistickým analýzám. S kolegy se zajímáme o víceoborový výzkum života lidí v minulosti. Prostřednictvím vlastností lidské kostry studujeme společenské postavení jedinců nebo změny demografického chování populací pravěku a středověku. Vedle toho spolupracuji s kolegy z jiných společenskovědních disciplín na statistické analýze kvantitativních dat.
Interní zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Osobně nebo on-line, dle předchozí domluvy e-mailem.
Mgr. Jan Kapusta Ph.D.
Jan Kapusta vystudoval etnologii na Univerzitě Karlově v Praze. Zabývá se antropologií náboženství, především poutnictvím a obětí, vnímáním krajiny a jiných-než-lidských bytostí, animismem a šamanismem. Terénní výzkumy prováděl mezi Mayi v Guatemale. V současnosti se věnuje vzájemnému vztahu nativních kultur světa a západní alternativní spirituality (problematika glokalizace a hybridizace kultur, tvorby globálního spirituálního diskursu, náboženských revitalizačních hnutí ad.). Teoreticky se pohybuje na rozhraní existenciálně-fenomenologických a ontologických přístupů v antropologii.
Interní zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Pondělí / 9:30 – 11:00 / SP311
Mgr. Petr Kupka Ph.D.
Interní zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Online konzultace dle domluvy emailem/ SP322
Mgr. Laco Toušek Ph.D.
Interní zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle individuální domluvy včetně možnosti online konzultací.
Externí zaměstnanci a zaměstnankyně
PhDr. František Bahenský
Externí zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle předchozí domluvy emailem
Monika Baumanová M.A. Ph.D
Externí zaměstnankyně
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle předchozí domluvy emailem
Doc. Ing. Petr Janeček Ph.D.
.
Externí zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle předchozí domluvy emailem
Mgr. Pavel Mašek
Doktorand
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
masoun@ksa.zcu.cz
Doc. PhDr. Václav Soukup CSc.
Externí zaměstnanec
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle předchozí domluvy emailem
Mgr. Monika Stehlíková
Externí zaměstnankyně
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle předchozí domluvy emailem
Mgr. et Mgr. Nela Štorková Ph.D.
Asistentka pro studijní náležitosti doktorského studia
Katedry antropologie FF ZČU
Bc. Alice Tyrychtrová
Alice Tyrychtrová se pohybuje jako studentka magisterského programu mezi přednáškami sociální a kulturní antropologie a její druhou rolí asistentky katedry, co má na starosti vše kolem studia. Potřebujete navigovat labyrintem výukových programů nebo administrativní džunglí? Alice je vaše go-to osoba. Sdělte jí vaše akademické trable buď osobně v kanceláři SP307, kde tvoří dynamické duo s tajemnicí katedry, nebo jí zašlete signál prostřednictvím emailu.
Asistentka pro studijní náležitosti bakalářského a magisterského studia
Katedry antropologie FF ZČU
Mgr. Klára Vanková Ph.D.
Klára Vanková pochází z Prahy. Na Západočeské univerzitě v Plzni vystudovala obor Sociální a kulturní antropologie a následně doktorský obor Etnologie, v doktorské práci se věnovala tématům krajanského života v Bulharsku, migraci a česko-bulharským vztahům. Již během studia spolupracovala na několika projektech a výzkumech, zejména pak s kolegou Lacem Touškem.
Na Katedře antropologie pracovala také jako tajemnice pro vědu a výzkum, projektová a finanční manažerka (projekty NAKI, OPVK, FRA aj.). Nyní žije na Božím Daru v Krušných horách, na děkanátu FF pracuje na pozici koordinátorka akreditací a kvality.
Odborná asistentka kombinovaného studia
Katedry antropologie FF ZČU
Konzultační hodiny
Dle předchozí domluvy emailem
Doktorandky a doktorandi
Mgr. Christoph Mauerer
Doktorand
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
mauerer@kgs.zcu.cz
Mgr. Přemysl Ovský
Doktorand
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
povsky@ksa.zcu.cz
Mgr. Václava Tlili
Doktorandka
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
vaclava.tlili@seznam.cz
Ing. Monika Tošnerová
Doktorandka
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
tosnerom@ksa.zcu.cz
Vyzkumní pracovníci a pracovnice
Mgr. Benjamin Petruželka, Ph.D.
Výzkumný pracovník
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
benjaminpetruzelka@gmail.cz
Mgr. Viktor Rumpík, Ph.D.
Výzkumný pracovník
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
rumpik.viktor@seznam.cz
Mgr. Václav Walach, Ph.D.
výzkumný pracovník
Katedry antropologie FF ZČU
E-mail:
vaclav.walach@gmail.com